[AACAP] News and Children – Ukrainian

Діти та новини

No. 67; Оновлено у січні 2020 року

 

Зазвичай діти бачать і чують новини багато разів на день по телебаченню, радіо, у газетах, журналах та у мережі. Новини про місцеві та глобальні події, як-от природні катаклізми, катастрофи, або злочини, може викликати у дитини стрес, тривогу та страх.

Змінився також і спосіб подачі новин, що збільшило ризик їхнього шкідливого впливу на дітей. Ці зміни включають:

  • Цілодобові новинні телеканали та інтернет-сайти

  • Телетрансляції з місця подій у режимі реального часу

  • Частіші розповіді про приватні життя відомих людей та впливових осіб, хто може бути прикладом для наслідування

  • Потреба ЗМІ бути першими, хто розповість про ту чи іншу подію, через конкурентний характер індустрії розваг

  • Детальне та неодноразове візуальне та аудіо висвітлення катаклізмів та актів жорстокості

Нещодавно до бурхливих дискусій про надання телеканалам рейтингів за попередження батьків про сцени насильства та сцен сексуального характеру у звичайних програмах, додалися і суперечки про те, чи потрібно робити так само і для новин. Як показали дослідження, діти та підлітки схильні повторювати те, що вони бачать та чують у новинах: це створює своєрідну ланцюгову реакцію, яка викликає наслідування. Безперервний вплив таких сцен насильства може викликати страх, послаблювати чутливість (викликати заціпеніння), а у деяких дітей посилювати схильність до агресії та жорстокості. Дослідження також показують, що ЗМІ не завжди точно відображають місцеві або національні тенденції.

Наприклад, статистика свідчить про зниження злочинності, але у ЗМІ кількість новин про злочини зросла на 240%. Місцеві новинні програми часто починають випуск із новин про злочини або подають такі новини у молніях, перериваючи ефір, і приділяють до 30% ефірного часу детальним репортажам про злочини.

Можливі шкідливі наслідки новин можна зменшити, якщо дорослі будуть дивитися новини разом з дитиною й обговорювати побачене чи почуте. Вік дитини, її зрілість, рівень розвитку, життєвий досвід і вразливість можуть допомогти визначити, скільки і які саме новини варто дивитися дитині.

Деякі рекомендації, які допоможуть зменшити шкоду від новин:

  • Контролюйте, скільки часу дитина дивиться новини.

  • Переконайтеся, що ви маєте достатньо часу, аби поговорити з дитиною у спокійному середовищі, якщо ви відчуваєте, що новини можуть збентежити чи засмутити дитину.

  • Дивиться новини разом із дитиною.

  • Спитайте дитину, про що вона почула та чи має вона запитання.

  • Простими словами запевніть дитину, що вона у безпеці, зробивши акцент на тому, що ви будете поруч з нею і зможете її захистити.

  • Придивляйтеся до можливих проявів страху або тривоги, які могли викликати новини, як-от поганий сон, нав’язливі фобії, нічне нетримання сечі, плач, або розмови про те, що дитині страшно.

 

Батьки мають пам’ятати, що важливо говорити з дитиною чи підлітком про побачене чи почуте. Це дозволяє батькам зменшити потенційний шкідливий вплив новин і проговорити власні ідеї та цінності. Хоча діти не можуть бути повністю захищені від зовнішніх подій, батьки можуть допомогти їм почуватися в безпеці та краще розуміти навколишній світ.

Original Publication
News and Children
Copyright © 2023 by the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry.

Facts for Families

 Originally published by AACAP as a part of their comprehensive Facts for Families Guide, this article offers parents guidance on minimizing the negative effects of watching the news. 

Scroll to Top